Odkaz na článek ze 14.12.2020 zde.
Dle zákona o státní sociální podpoře soustavná příprava na budoucí povolání začíná dnem, kdy se dítě stává studentem vysoké školy, a končí dnem, kdy dítě ukončilo vysokoškolské studium. Tato definice nám v podstatě nic neřekne, proto se mzdová účetní musí podívat do vysokoškolského zákona, aby zjistila, o jaká data se jedná. Tento zákon říká, že uchazeč se stává studentem dnem zápisu do studia. Naopak studium je ukončeno dnem, kdy byla vykonána státní závěrečná zkouška, pokud studium bylo ukončeno řádně. Studium může být ukončeno ještě mnoha jinými způsoby. Jako příklad si uveďme zanechání studia. V takovém případě studium končí dnem, ve kterém bylo vysoké škole doručeno prohlášení o zanechání studia.
Stejně jako u středních škol zákon o státní sociální podpoře definuje další období, v nichž je dítě považováno za studenta (soustavná příprava). Mezi tyto doby na vysoké školy patří:
Přitom vyvstává otázka, zda dobu 3 kalendářních měsíců po skončení studia na jedné vysoké škole lze považovat za soustavnou přípravu i v případě, že další studium naváže až po delší době než 3 měsíce. Tedy zda samotné 3 měsíce (jakožto maximální počet měsíců) můžeme při jakékoli návaznosti považovat za soustavnou přípravu vždy, nebo pouze v případě, že i do těchto 3 měsíců studium naváže. K této problematice existuje mnoho výkladů. MPSV se vyjádřilo, že 3 měsíce jsou součástí podmínky bezprostřední návaznosti, tedy že pokud doba mezi studii přesáhne 3 měsíce, již se nejedná o bezprostřední návaznost a celou dobu mezi studii (tedy ani ty první 3 měsíce) nelze zařadit do výjimek a nelze ji tak považovat za soustavnou přípravu na budoucí povolání.
Příklady
Student vykonal úspěšně maturitní zkoušku dne 12. května. Od 1. května do 31. prosince pracoval na DPP s hrubým měsíčním výdělkem 15 000 Kč (zakládá účast na nemocenském pojištění). Dne 1. září nastoupil na vysokou školu. Bez jakýchkoli omezení lze za květen až září (a dále) uznat slevu na studenta.
Student úspěšně vykonal státní závěrečnou zkoušku na vysoké škole dne 25. června. V dalším studiu již nepokračoval. V červnu i červenci pracoval na DPP s hrubým měsíčním výdělkem 15 000 Kč (zakládá účast na nemocenském pojištění). Bez jakýchkoli omezení lze za červen uznat slevu na studenta. Za červenec a dále již ne.
Student úspěšně vykonal státní závěrečnou zkoušku na vysoké škole dne 25. června. V dalším studiu již nepokračoval. V červnu i červenci pracoval na DPP s hrubým měsíčním výdělkem 10 000 Kč (nezakládá účast na nemocenském pojištění). Bez jakýchkoli omezení lze za červen uznat slevu na studenta. Sleva přísluší i za červenec. Od srpna již nikoli.
Student úspěšně vykonal státní závěrečnou zkoušku na vysoké škole dne 25. června. Od 1. října pokračoval v navazujícím studiu na jiné vysoké škole. Od 1. června do 30. října pracoval na DPP s hrubým měsíčním výdělkem 15 000 Kč (zakládá účast na nemocenském pojištění). Bez jakýchkoli omezení lze za červen uznat slevu na studenta. Vzhledem k tomu, že doba mezi studii nepřesáhla 3 kalendářní měsíce, lze uznat i červenec, srpen a září.
Vysoké škole bylo dne 25. června doručeno prohlášení o zanechání studia. Od 1. října student nastoupil k zcela novému studiu na jiné vysoké škole. Od 1. června do 30. října pracoval na DPP s hrubým měsíčním výdělkem 15 000 Kč (zakládá účast na nemocenském pojištění). Vzhledem k tomu, že k 1. červnu byl ještě studentem, lze bez jakýchkoli omezení za červen uznat slevu na studenta. Protože doba mezi studii nepřesáhla 3 kalendářní měsíce, lze uznat i červenec, srpen a září.
Vysoké škole bylo dne 2. února doručeno prohlášení o zanechání studia. Od 1. října student nastoupil k zcela novému studiu na jiné vysoké škole. Od 1. února do 30. října pracoval na DPP s hrubým měsíčním výdělkem 15 000 Kč (zakládá účast na nemocenském pojištění). Vzhledem k tomu, že k 1. únoru byl ještě studentem, lze bez jakýchkoli omezení za únor uznat slevu na studenta. Protože doba mezi studii přesáhla 3 kalendářní měsíce, lze znovu uznat slevu na studenta nejdříve od října.
Poznámka: U daňového zvýhodnění na dítě platí obdobná pravidla. Zásadní rozdíl je, že daňové zvýhodnění na dítě lze uznat již v měsíci, v němž se dítě začalo soustavně připravovat na budoucí povolání. To neplatí u slevy na studenta. Pokud se dítě stalo studentem 2. září, nelze za září uznat slevu na studenta (uplatní se až od října), ale daňové zvýhodnění za září již uznat lze.
Autor:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Poland
+48 (22) 295 3300
contact@advartis.eu
NIP: 525-190-82-77, KRS 0000004531
REGON: 012682409. The District Court for the
capital city of Warsaw, XIII Commercial Division
Share capital: 50.000 PLN