V rámci této překážky mzdová účetní, resp. zaměstnavatel má povinnost omluvit nepřítomnost zaměstnance z těchto 2 základních důvodů:
Co je už větší neznámou, je právě pojem „ošetřování jiného člena domácnosti“. Nárok na uvolnění z práce totiž vzniká i v případě, že zaměstnanec ošetřuje např. své již dospělé dítě (ať již navštěvuje střední nebo vysokou školu či nikoliv). Podmínkou však je, aby zdravotní stav ošetřovaného péči jiné osoby nezbytně vyžadoval. Pečovat tak lze i o manžela, matku, strýce a vzhledem k definici „společné domácnosti“ dokonce i osobu, která není s ošetřujícím zaměstnancem v žádném příbuzenském vztahu. Může se tak jednat o kamaráda-spolubydlícího, jsou-li splněny všechny podmínky společné domácnosti, tedy že dochází ke společné úhradě životních potřeb (nákup potravin, opravy v domě atd.).
Příklad
Dva rodiče jsou rozvedení a společně mají 2 děti – jednomu je 9 let, dalšímu je 17 let. Obě děti bydlí s matkou. Otec s nimi nežije. Otec na druhou stranu bydlí ve společné domácnosti se svou novou přítelkyní, s níž se neoženil. Přítelkyně má z předchozího manželství 14letého syna.
U všech osob, o které bude někdo pečovat, budeme předpokládat, že potřebu ošetřování potvrdil lékař.
Otec musí být uvolněn z práce z důvodu:
Otec naopak nemůže pečovat o svou bývalou manželku ani o svého 17letého syna, neboť s ním nesdílí společnou domácnost.
Matka musí být uvolněna z práce z důvodu:
Přítelkyně musí být uvolněna z práce z důvodu:
Autor:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Poland
+48 (22) 295 3300
contact@advartis.eu
NIP: 525-190-82-77, KRS 0000004531
REGON: 012682409. The District Court for the
capital city of Warsaw, XIII Commercial Division
Share capital: 50.000 PLN