Jak již bylo řečeno, zaměstnanec (většinou matka dítěte) má ze zákona nárok na uvolnění z práce až do 3 let věku dítěte. V této době čerpá tzv. rodičovskou dovolenou. Zaměstnavatel po celou tuto dobu musí zaměstnanci držet pracovní místo tak, aby po návratu mohl zaměstnanec vykonávat práci dle pracovní smlouvy. A jak je to se zdravotním pojištěním? Dle zákona musí být každý měsíc za každou osobu s trvalým pobytem v ČR hrazeno zdravotní pojištění. Ovšem zaměstnanec na rodičovské dovolené nemá žádný příjem, ze kterého by zdravotní pojištění mohlo být hrazeno. Proto byly tyto osoby zařazeny mezi tzv. státní pojištěnce. A tak každý, kdo je na mateřské dovolené nebo čerpá rodičovskou dovolenou, je státním pojištěncem a pojistné za něj platí stát.
Mzdy a zdravotní pojištění
Jak ale postupovat v případě, že chce osoba pečovat o dítě i po jeho 3. narozeninách? U zaměstnavatele musí vždy požádat o neplacené volno, přičemž takové žádosti zaměstnavatel může, ale nemusí vyhovět. Z hlediska zdravotního pojištění máme dvě základní možnosti:
I v případě bodu 2 musí zaměstnanec zaměstnavateli sdělit čestným prohlášením, jaká je jeho situace. Důležité je právě i rozlišení, zda zaměstnanec má či nemá příjmy, protože dle této informace mzdová účetní oznamuje na zdravotní pojišťovnu, zda zaměstnanec je státním pojištěncem či nikoli. Pokud by zaměstnanec státním pojištěncem byl a zdravotní pojišťovna by o tom nevěděla, zbytečně by přicházela o peníze od státu. V opačné situaci by pak zase stát platil nadbytečně zdravotní pojišťovně pojistné.
Autor:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Poland
+48 (22) 295 3300
contact@advartis.eu
NIP: 525-190-82-77, KRS 0000004531
REGON: 012682409. The District Court for the
capital city of Warsaw, XIII Commercial Division
Share capital: 50.000 PLN